Czy do robotów medycznych będziemy mówić: „Panie Doktorze”?

Czy nastroje społeczne pozwolą przyjąć nowe role technologii w ochronie zdrowia?

Czy do robotów medycznych będziemy mówić: „Panie Doktorze”?

Czy odważysz się na badanie przez robota-lekarza? Możemy właśnie znajdować się u progu rewolucji w dziedzinie robotyki w ochronie zdrowia. Technologia ma przeobrazić sposób, w jaki zapewniana jest ochrona zdrowia. W szczególności roboty potencjalnie mogą zrewolucjonizować służbę zdrowia, począwszy od chirurgii po bezpośrednią opiekę nad pacjentem.

Transformacja w opiece zdrowotnej szybko staje się możliwa z technologicznego punktu widzenia dzięki zdalnemu monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów, drukowaniu 3D oraz zaawansowanej robotyce, które dokonają rewolucji w dziedzinie medycyny. Największa zmiana potrzebna jest jednak w sposobie myślenia społeczeństwa. Czy jesteśmy więc gotowi przyjąć i zaakceptować innowację technologiczną w branży opartej w dużej mierze na interakcjach między ludźmi?

Dzwonimy do lekarza-robota

Według przeprowadzonych przez firmę Epson badań dotyczących rynku pracy w przyszłości rzeczywistość, w której badać nas będą lekarze roboty, jest wciąż daleka, ale nastąpiły już znaczne postępy w tym kierunku.

Robotyka i sztuczna inteligencja będą odgrywać kluczową rolę w chirurgii przyszłości. Nasze badania wskazały, że 46% pracowników służby zdrowia ma świadomość i zgadza się, że chirurgia i diagnostyka za pomocą robotów wyposażonych w sztuczną inteligencję będą mieć rewolucyjne znaczenie dla branży ochrony zdrowia. Kolejne 34% jest również świadomych i zgadza się, że leczenie i opieka wykonywane przez roboty wyposażone w sztuczną inteligencję będą przełomowe i uwolnią zasoby dla lekarzy, którzy będą mieć bardziej satysfakcjonującą rolę.

 

Roboty rozszerzają opiekę nad pacjentem

Tradycyjna wizja lekarza, jaką mamy dzisiaj, nie zniknie, ale ulegnie zmianie i ulepszeniu dzięki nowej technologii. Po wypełnieniu funkcji opieki i monitorowania oraz dzięki umożliwieniu natychmiastowego dostępu do danych i analizy za pomocą nowych rozwiązań technologicznych lekarze będą mieć więcej czasu na skupienie uwagi na pacjentach jako osobach indywidualnych oraz będą mogli lepiej zarządzać swoim czasem i wiedzą.

Prawdziwie istotną kwestią w ochronie zdrowia będzie akceptacja i przyjęcie tej przełomowej technologii. W jakim stopniu w sektorze opartym na interakcji między ludźmi pacjenci pozwolą, aby opiekę nad ich zdrowiem przejęła technologia?

 

Nadchodzi opieka zdrowotna przyszłości

Usprawnienia w opiece nad pacjentem oraz ogólne korzyści dla branży ochrony zdrowia już cieszą się uznaniem w dziedzinie postępu technologicznego. Wydatki na technologię w ochronie zdrowia już znacznie wzrosły, a na samym tylko rynku sztucznej inteligencji w sektorze ochrony zdrowia prognozuje się wzrost o 41% skumulowanego rocznego wskaźnika wzrostu (CAGR) do 2021 roku. Ponadto oczekuje się, że drukowanie 3D w ochronie zdrowia będzie warte 6 mld USD do roku 2025.

Nadchodząca rzeczywistość to fascynująca ewolucja zapewniająca większą skuteczność, lepszą organizację opieki oraz w ostatecznym rozrachunku lepsze wyniki leczenia pacjentów. W świetle dążeń do zapewnienia odpowiednich systemów edukacyjnych, ram szkoleniowych, wymaganych szpitali i lepszych praktyk, prawdziwym wyzwaniem może być nie wynik końcowy, lecz istotne problemy, które musi pokonać branża, aby zrealizować tę transformację, a w szczególności akceptacja ze strony pacjentów.

Chcesz wiedzieć więcej?

Pełny raport można pobrać ze strony: pobierz tutaj: