Badania firmy Epson potwierdzają: rozmiar obrazu ma znaczenie

Nowa seria laserowych projektorów o ultrakrótkim rzucie to kolejny przykład zaangażowania firmy Epson w zapewnienie równego dostępu do edukacji

Badania firmy Epson potwierdzają: rozmiar obrazu ma znaczenie

Kontynuując ubiegłoroczne badania w USA, firma Epson ogłosiła nowe analizy agencji Radius Global Market Research, która oceniła czytelność materiałów wyświetlanych na 70-calowych monitorach w średniej wielkości klasach szkół w Singapurze i Wielkiej Brytanii. Zgodnie z wynikami, w każdym z krajów ponad 50% uczniów przyznało, że treści wyświetlane na ekranach o przekątnej 70 cali były trudne do odczytania. Co więcej, ponad połowa badanych błędnie przepisała przynajmniej jedną informację prezentowaną na takim urządzeniu.

W Wielkiej Brytanii w badaniu wzięło udział 119 uczniów i studentów w wieku 12–22 lat, których podzielono na grupy liczące około 30 osób. Poproszono ich, by odczytali typowe treści edukacyjne (w tym wykresy i teksty) wyświetlone na najlepiej sprzedającym się płaskim monitorze o przekątnej 70 cali umieszczonym w tradycyjnej klasie o wymiarach 8,3 na 8,4 metra. Następnie badani mieli zapisać trzy krótkie informacje na podstawie widocznych na ekranie materiałów. Podobne badanie w standardowych salach lekcyjnych przeprowadzono w Singapurze

Wyniki badania potwierdzają słuszność zasady „4/6/8” odnoszącej się do zaleceń w zakresie doboru wymiarów ekranu. Ta nieformalna reguła jest powszechnie stosowana przez osoby odpowiedzialne za integrację i montaż urządzeń audiowizualnych. Służy do ustalania właściwego rozmiaru ekranu do różnych zastosowań: zajęć edukacyjnych, konferencji czy dużych imprez. W załączniku (185 kB) można znaleźć więcej informacji PDF na temat badań i zasady 4/6/8.

„W przypadku sali lekcyjnej należy wybrać ekran o takich rozmiarach, by każdy uczeń w pomieszczeniu wyraźnie widział materiały, które będą na nim wyświetlane” — wyjaśnia Andrzej Bieniek, Business Account Manager w firmie Epson. „Kwestia ta ma kluczowe znaczenie dla powodzenia edukacji ucznia. Kierując się uwagami nauczycieli, zaprojektowaliśmy model EB-710Ui i inne zaawansowane urządzenia wykorzystujące technologie interaktywnej projekcji tak, aby zapewniały jasny, wyraźny obraz i wspierały naukę opartą na współpracy”.

Wyniki badań ukazały się w chwili, gdy firma Epson zaprezentowała najnowszą generację laserowych projektorów o ultrakrótkim rzucie, które mają usprawniać nauczanie. Nowy laserowy projektor ultrakrótkiego rzutu – Epson EB-710Ui, który trafi do sprzedaży w październiku, dzięki maksymalnej przekątnej obrazu wynoszącej 100 cali, zapewnia lepszą widoczność w salach lekcyjnych i wykładowych. Obok dużego rozmiaru wyświetlanego obrazu model ten charakteryzuje się jasnością 4000 lumenów i rozdzielczością WUXGA, dzięki czemu może posłużyć do prezentowania wysokiej jakości materiałów w klasach na całym świecie. Dodatkowo projektor EB-710Ui ma laserowe źródło światła, które zapewnia stałą wydajność i eliminuje konieczność częstego wymieniania lampy.

Projektory 3LCD firmy Epson o ultrakrótkim rzucie można zobaczyć na stronie Targi InfoComm 2017 odbyły się w dniach 14–16 czerwca w Orlando w Stanach Zjednoczonych. Produkty firmy Epson prezentowano na stoiskach 1642 i W204B.

Szczegółowe informacje na temat produktów Epson znajdziesz na stronie lokalnego przedstawiciela firmy.
http://global.epson.com/web_sites.html

* Nazwy produktów i ich dostępność mogą się różnić w zależności od regionu.