Epson Art Photo Award 2007/2008

Niemal 200 grup studentów fotografii, ponad 1400 uczestników i około 7000 zdjęć: Epson Art Photo Award 2007/2008 przyniosła podwojenie liczby uczestników i zdjęć, w stosunku do ubiegłorocznego konkurs. Imponujący jest nie tylko wzrost, ale również zasięg najbardziej lukratywnego konkursu dla początkujących artystów. W tym roku nagroda dla najlepszego indywidualnego artysty została przyznana Pawłowi Dziemianowi – studentowi Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.


Jury Epson Art Photo Award 2008 ogłosiło zwycięzców trzeciej edycji tego międzynarodowego konkursu. Grupa studentów fotografii z Uniwersytetu Sztuki i Wzornictwa Moholy-Nagy w Budapeszcie zdobyła lukratywną nagrodę Epson Art Photo Award za rok 2007/2008. Po raz pierwszy wśród laureatów znalazł się również Polak – Paweł Dziemian. Ten student Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu został uznany za najlepszego indywidualnego artystę. Wszystkie nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na targach ART COLOGNE 2008 w Niemczech oraz opublikowane w katalogu podsumowującym konkurs. Nagroda Epson Art Photo Award jest ważną częścią programu wspierania młodych talentów sponsorowanego przez Epson Deutschland, który obejmuje także otwartą w lutym 2008 roku galerię „Epson Kunstbetrieb”.

Nagroda Epson Art Photo Award przyznawana jest przez Epson Deutschland GmbH od 2005 roku. Konkurs przeznaczony jest wyłącznie dla grup studentów fotografii w college’ach, uniwersytetach i innych instytucjach, w których sztuka i fotografia jest ważną częścią programu. Pula nagród w wysokości 37 500 euro sprawia, że Epson Art Photo Award jest jedną z najcenniejszych finansowo nagród w branży fotograficznej. Konkurs otwiera drzwi do kariery artystycznej młodym, początkującym fotografom. Za przykład może służyć Julian Faulhaber – młody fotograf z grupy, która zdobyła główną nagrodę w 2005 roku. Oprócz nagrody „Epson Art Photo Award” został on uhonorowany nagrodą „Reinhart Wolf Prize” przyznawaną przez Bund Freischaffender Fotodesigner (Niemieckie Stowarzyszenie Niezależnych Fotografów). Liczne wystawy, w tym na targach Photokina 2006 i ART COLOGNE 2006, nie tylko zwiększyły jego popularność, ale również cenę jego prac: zdjęcia wschodzącej gwiazdy przekroczyły już granicę 5000 euro.

Jury bez żadnych wątpliwości zidentyfikowało kreatywną energię ukrytą w zdjęciach zwycięskiej grupy dwunastu studentów z Uniwersytetu Sztuki i Wzornictwa Moholy-Nagy w Budapeszcie. Matè Bartha, Sàri Ember, Lili Èrmezei, Dàniel Halàsz, Viola Kaulics, Alexandra Lázàr, Lilla Liskay, Làszló Nànàsi, Ildikò Pèter, Zoltàn Szmolka, Dorka Taskovics i Sàri Zagyvai pod kierunkiem profesorów Gàbora Ariona Kudàsza i Petera Puklusa stworzyli prace odzwierciedlające ich własne środowisko życia. Zwycięska grupa za pomocą środków fotograficznych zdefiniowała obrazowy język, którego komunikaty wykraczają poza zwykłe samoodniesienie. Spontaniczność i twórcza oryginalność na konsekwentnie wysokim poziomie miały decydujące znaczenie dla przyznania 15 000 euro nagrody grupie z Budapesztu. Jest to pierwszy przypadek w historii konkursu, gdy główną nagrodę wygrała grupa spoza Niemiec. W poprzednich latach zwyciężyły grupy z Politechniki w Dortmundzie (2005) oraz Uniwersytetu Duisburg-Essen (2006).

Prace fotograficzne Pawła Dziemiana z Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu zostały docenione za wyjątkową oryginalność. Zwycięzca klasyfikacji indywidualnej w konkursie Epson Art Photo Award 2007/2008 umieszcza ludzi na wszystkich fotografiach, ale nie jako portrety albo rozpoznawalne postaci, lecz funkcjonalne, czasem mocno sformalizowane elementy estetyczne na obrazkowym tle. Prace przywodzą na myśl efekty tworzone za pomocą programu graficznego, polegające na przypadkowej grze kontrastu i jasności. To nietuzinkowe podejście do tworzenia fotografii oraz spójność koncepcji przekonała jury do przyznania artyście nagrody wartej 10 000 euro. Według jury jego prace świadczą o tym, że jest przedstawicielem „nowego romantyzmu” w fotografii, trendu, który pojawił się w sztuce w ubiegłym roku.

Oprócz najlepszej grupy studentów fotografii i najlepszego indywidualnego artysty jury wyróżniło 25 innych prac, na przykład zdjęcie „Shell” szwedzkiej studentki Nory Bencivenno z Uniwersytetu Filmu i Fotografii. Każdej z tych prac przyznano nagrodę w wysokości 500 euro. Również one reprezentują bieżące trendy w kreatywnej fotografii, takie jak inscenizowane zdjęcia osób w ich własnym środowisku, ślady działalności człowieka w fotografii krajobrazowej oraz spontaniczne ujęcia z pominięciem tradycyjnych kanonów kompozycji.

Nowa edycja konkursu Epson Art Photo Award rozpocznie się wiosną 2008 roku. Aktualne informacje i formularze dla uczestników oraz dodatkowe szczegóły można znaleźć pod adresem www.art-photo-award.com.