Epson rozszerza europejski program recyklingu kaset po atramencie o drukarki wielkoformatowe

Nowa drukarka Stylus Pro GS6000 sprzedawana razem z pojemnikiem do recyklingu


Epson, wiodący producent drukarek, projektorów LCD i innych produktów z zakresu obrazowania, rozszerza swoją inicjatywę Collect&Recycle (Zbierz i Przetwórz) o zbiórkę pustych kaset po atramencie do drukarek wielkoformatowych. Projekt rusza w drugiej połowie września 2008 roku i obejmie wszystkie modele z tego przedziału.

Epson prowadzi w Europie inicjatywę Collect&Recycle od lutego 2006 r. Obecnie stała się ona częścią firmowego programu zrównoważonego rozwoju zatytułowanego „Wizja środowiskowa 2050”. Jest to darmowa, realizowana w Europe i RPA usługa, polegająca na zbiórce pojemników na puste kasety po atramencie do większości oferowanych przez Epsona drukarek. Klienci z dużych firm, którzy stosunkowo szybko zużywają kasety z atramentem, mogą począwszy od połowy września zarejestrować się na stronie www.epson-europe.com/environment/collectandrecycle i zamówić specjalny pojemnik zwrotny. Jest on dostarczany w ciągu pięciu dni roboczych. Po jego zapełnieniu klient zamawia odbiór oraz – w razie potrzeby – dostawę pojemnika na zamianę.

Zebrane w ten sposób kasety podlegają całkowitemu przetworzeniu: części plastikowe są ponownie wykorzystywane w produkcji, zaś elementy metalowe podlegają przetopieniu i trafiają do innych zastosowań przemysłowych.

Nowa, 64-calowa drukarka wielkoformatowa Epson Stylus Pro GS6000 z 8-kolorowym zestawem atramentów, zaprezentowana w kwietniu na targach FESPA Sign and Display w Genewie, jest pierwszym modelem wielkoformatowym, który trafia do odbiorców z pojemnikiem recyklingowym na zużyte kasety z atramentem. Klienci używający innych modeli drukarek wielkoformatowych Epson będą mogli zamówić identyczne pojemniki.

Epson uruchomił promocję, która ma popularyzować program Collect&Recycle. Klienci korzystający z modelu GS6000 i użytkownicy aplikacji myEpsonPrinter (oprogramowania, które umożliwia zarządzanie grupą drukarek wielkoformatowych przez Internet), którzy zwracają zużyte kasety do przetworzenia, otrzymają w nagrodę punkty PrintCredits, które można wykorzystać w serwisie www.myepsonprinter.eu

Pełne pojemniki są gromadzone w lokalnym magazynie, a następnie transportowane do europejskiej ośrodka Epson w Luksemburgu. Gdy zbierze się wystarczająca ilość pustych kaset, są one przewożone ciężarówkami do międzynarodowych, cieszących się znakomitą reputacją zakładów recyklingu SIMS w Holandii, gdzie zostają poddane przetworzeniu. SIMS wykorzystuje najnowsze dostępne technologie, żeby zagwarantować najwyższy możliwy procent przetworzenia. Oddziela tworzywa sztuczne od metali w trakcie procesu obejmującego kruszenie i segregację wg gęstości.

Claes Jeppsson, dyrektor działu drukarek wielkoformatowych w firmie Epson, powiedział, że firma chce odpowiednio zarządzać tym, jaki wpływ na środowisko mają jej wysokie udziały w europejskim rynku.

„Z pozycją lidera wiąże się też odpowiedzialność. Ważnym elementem zobowiązań środowiskowych Epsona jest zadbanie o zmniejszenie liczby kaset po atramencie, które kończą na wysypiskach śmieci. Uważamy, że najlepszym sposobem na to jest uruchomienie darmowego, wygodnego i sprawnie realizowanego programu zbiórki i recyklingu. Jestem szczęśliwy, że mogliśmy teraz rozszerzyć tę inicjatywę i objąć nią także gamę naszych drukarek wielkoformatowych” – powiedział Claes Jeppsson.

Epson obecnie analizuje możliwości recyklingu pustych kaset po atramencie dla tych modeli drukarek, które nie są jeszcze objęte programem Collect&Recycle. Odpowiednie działania powinny zostać uruchomione w 2009 r.