Epson świętuje 20. rocznicę technologii projekcyjnej 3LCD

Epson, czołowy producent projektorów , świętuje 20. rocznicę swojej technologii projekcyjnej 3LCD. Dzień ten wyznacza 20 lat innowacji od momentu, wprowadzenia na rynek pierwszego projektora 3LCD w 1989 roku.


Koichi Kubota, główny dyrektor operacyjny w dziale Visual Instruments Operations firmy Epson, powiedział: „Zaawansowana technologia 3LCD nieustannie wyznacza nowe standardy branżowe, zapewniając żywy, wierny rzeczywistości i spójny obraz w najbardziej wymagających zastosowaniach biznesowych oraz konsumenckich. Jako wynalazca
i pionier tej technologii cieszymy się, że możemy obchodzić jej 20. rocznicę. Jesteśmy liderem rynku projektorów, a nasze produkty cechują się niedoścignioną wydajnością, niezawodnością i innowacyjnością. W rezultacie w ciągu 20 minionych lat dostarczyliśmy miliony projektorów 3LCD klientom biznesowym i indywidualnym”.

Sprawdzona technologia projekcyjna 3LCD wykorzystuje pionierskie, 3-układowe systemy LCD z wysokotemperaturowego polikrzemu (HTPS), aby zapewnić jasny, naturalny i niezwykle szczegółowy obraz. Zalety technologii 3LCD zostały również docenione przez innych producentów i w rezultacie zdobyła ona ponad połowę globalnego rynku.

W systemie projekcyjnym 3LCD firmy Epson kombinacja lusterek dichroicznych rozdziela białe światło lampy na składową czerwoną, zieloną i niebieską. Każdy z tych trzech kolorów światła przechodzi przez własny panel LCD, po czym barwy są łączone przez pryzmat dichroiczny i rzutowane na ekran. Rezultatem są płynne obrazy o bogatych, pełnych barwach, ponieważ każdy piksel projekcji zawiera wszystkie trzy kolory podstawowe.

Od 1989 roku Epson opracował wiele przełomowych projektorów 3LCD z unikatowymi technologiami, w tym:

  • Pierwszy projektor 3LCD (1989)
  • Pierwszy projektor o rozdzielczości VGA (1995)
  • Pierwszy na świecie projektor wykorzystujący integrator i technologię zmieniania polaryzacji (1996)
  • Pierwszy na świecie projektor sieciowy (2001)
  • Pierwszy na świecie projektor kina domowego z obsługą HDMI 1.3a (Deep Colour) (2006)
  • Pierwszy na świecie projektor 720p z wbudowanym odtwarzaczem DVD (2007)

Poza kluczową technologią 3LCD projektory firmy Epson wyróżniają się innymi zaawansowanymi rozwiązaniami, w tym zastrzeżoną technologią E-TORL, która zwiększa efektywność lampy. Pozwala to uzyskać większą jasność bez zwiększania zużycia energii, a zatem ograniczyć wpływ projektora na środowisko, nad czym Epson pracuje od 20 lat. Od czasu wprowadzenia pierwszego projektora 3LCD firmy Epson ciągłe postępy technologii optycznych zwiększyły ogólną energooszczędność tych urządzeń o 90 procent (źródło wewnętrzne).


Projektory firmy Epson podbiły światowy rynek w ciągu dwóch dekad dzięki technologii 3LCD, która zaoferowała użytkownikom niedoścignioną wydajność i niezawodność. Imponująca pozycja rynkowa projektorów 3LCD jest świadectwem technologicznej doskonałości firmy. Epson od siedmiu lat jest globalnym liderem w sprzedaży projektorów i numerem jeden na europejskim rynku od 2003 roku.