Jak dzięki technologii runie wieża z kości słoniowej w opiece zdrowotnej

Istnieją technologie, które mogą zrewolucjonizować opiekę zdrowotną, ale czy pracownicy służby zdrowia mają czas, aby się dostosować?

Jak dzięki technologii runie wieża z kości słoniowej w opiece zdrowotnej

Technologia zmienia nowoczesny świat, a ta zmiana może nie być nigdzie tak głęboka jak w opiece zdrowotnej. Zaawansowane roboty, zdalne monitorowanie pacjenta i druk 3D oferują rewolucyjne możliwości w świadczeniu opieki zdrowotnej. Ale jak pogodzić transformację technologiczną z branżą, w której podstawą są interakcje między ludźmi?

Jednym z elementów badania firmy Epson dotyczącego przyszłych miejsc pracy było przeprowadzenie ankiet wśród europejskich pracowników i ekspertów z dziedziny przemysłu mające pomóc nam w zrozumieniu, jak technologia zmieni przemysł. Dr Tobias Gantner, futurolog zajmujący się opieką zdrowotną, zgadza się, że technologia będzie mieć w opiece zdrowotnej znaczny wpływ na interakcje między ludźmi. Jednak uważa, że stanie się to poprzez uzupełnianie i umożliwienie zwiększania umiejętności. Technologia stworzy systemy wspierania lekarzy, umożliwiając im inne rozłożenie czasu pracy i poświęcenie większej jego ilości na interakcję z pacjentami.

Rola druku w opiece medycznej w przyszłości

72 procent europejskich pracowników zawodowo związanych z opieką zdrowotną ankietowanych przez firmę Epson uważa, że druk 3D, a także druk organiczny i bioniczny może skrócić czas oczekiwania na zabiegi chirurgiczne, a 70 procent uważa, że zwiększy powodzenie tych zabiegów i leczenia. Ponadto 64 procent respondentów uważa, że spersonalizowany druk przepisanych medykamentów może radykalnie poprawić wyniki leczenia.                                                                     

Zaawansowany druk umożliwia zmianę sposobu postępowania w opiece zdrowotnej, a jedna z nich jest już stosowana dzisiaj. Ogółem 63 procent respondentów uważa, że druk 3D zrewolucjonizuje opiekę zdrowotną, umożliwiając druk nowych organów i wykonywanie „na miarę” produktów leczniczych, a także rozwiązywanie wyzwań logistycznych. Ponieważ ta zmiana nie jest odległa, 48 procent respondentów zgadza się, że druk organiczny i bioniczny będzie rewolucyjną metodą w ciągu najbliższej dekady.

Rozszerzona rzeczywistość w opiece zdrowotnej

Dalsze możliwości zmian w opiece zdrowotnej w przyszłości oferuje rozszerzona rzeczywistość. Wyobraźmy sobie chirurga, noszącego maskę, dostarczającą mu w czasie rzeczywistym danych pacjenta i oznaczającą na ciele precyzyjną mapę układu krążenia. Zwiastuny takich technologii już są w dzisiejszych klinikach.

Nasze badanie pokazało, że 50 procent respondentów uważa, że rzeczywistość rozszerzona zrewolucjonizuje chirurgię, 45 procent, że zrewolucjonizuje szkolenie chirurgów. To jest przyszłość, w której studenci medycyny będą mogli oglądać dane dotyczące anatomii i badać ciało z różnych perspektyw, co przyczyni się do zmniejszenia inwestycji kapitałowych i tyczwiązanych z czasem.

 

Technologia będzie mieć ogromny wpływ na edukację medyczną i współpracę. W istocie 76 procent respondentów zgadza się, że poprawi to dzielenie się wiedzą, dzięki zdalnemu dostępowi i wirtualnej współpracy, a 72 procent uważa, że większy dostęp do danych pacjenta poprawi opiekę nad nim.

Dobra opieka zdrowotna

Technologia jest gotowa do zrewolucjonizowania opieki zdrowotnej, i — jak wynika z naszych badań — służba zdrowia jest zdecydowana ją przyjąć. Zapewni to większą wydajność, dokładność, dzielenie się danymi i w rezultacie lepsze rokowania u pacjentów. Zaawansowana robotyka zaoferuje również przełomowe możliwości, niektórymi z nich zajmiemy się w innych artykułach.

To wszystko wygląda zbyt dobrze, aby było prawdziwe, i jest nadal jedna przeszkoda, która nie jest zaskoczeniem w opiece zdrowotnej — presja czasu.

Nowe technologie wymagają zaadaptowania się branży i przystosowania się pracowników służby zdrowia. Obecnie siedemdziesiąt procent respondentów wyraża obawy dotyczące czasu potrzebnego na rozwój nowych umiejętności. Chociaż technologia mogłaby zrewolucjonizować opiekę zdrowotną, czy jednak służba zdrowia ma czas, aby ją wdrożyć?

Chcesz wiedzieć więcej?

 

Pełny raport można pobrać ze strony: pobierz tutaj: