Niezwykła kolekcja haute couture Johna Herrery na London Fashion Week

Co wyjdzie z połączenia wielkiej modowej pasji, nowych technologii druku cyfrowego i motywu z orłem filipińskim? Nowa kolekcja haute couture Johna Herrery, która zadebiutowała 20 lutego na London Fashion Week.

Niezwykła kolekcja haute couture Johna Herrery na London Fashion Week

Inspiracją dla zaprezentowanej podczas London Fashion Week kolekcji ubrań dla kobiet i mężczyzn Johna Herrera był orzeł filipiński, ptak z ojczystego kraju projektanta. Laureat konkursu Emerging Designer Awards 2015 przy jej tworzeniu wykorzystał możliwości technologii druku cyfrowego. Na czym polega nowatorskość tej metody?

Drukarka tekstylna w służbie modowej awangardy

Wzory na ubraniach z 30-elementowej kolekcji haute couture zostały naniesione za pomocą drukarek sublimacyjnych do tkanin firmy Epson. To wielki branżowy krok naprzód, bowiem do tej pory projektanci tworzyli swoje kolekcje ręcznie. Malowanie wzorów na każdej kreacji z osobna, ręczne doczepianie różnych elementów stroju np. trójwymiarowych akcesoriów noszonych przez modelki i modeli pochłaniało mnóstwo czasu, a gotowa kreacja założona na wybieg nie nadawała się już potem do ponownego noszenia. Dzięki cyfrowemu drukowi ubrania z kolekcji będzie można nosić na co dzień. Na tym jednak nie koniec. Dla Johny’ego Herrery duże znaczenie ma również ekologia, dlatego kładzie on nacisk na zmniejszenie ilości odpadów generowanych przy twórczej pracy. Drukarka do tekstyliów pozwala na zużycie tylko takiej ilości materiału, ile w danym momencie potrzebuje projektant. Korzystanie z technologii cyfrowego druku pozwala zatem zredukować ilość odpadów tekstylnych do minimum.

Technologia cyfrowego druku na tekstyliach w drukarkach marki Epson została oparta na autorskiej technologii głowic drukujących PrecisionCore – jednych z najszybszych mechanizmów drukowania atramentem na świecie. Dysze drukujące zapewniają ultraprecyzyjną kontrolę nad kropelkami, a tym samym umożliwiają osiągnięcie wyjątkowej ostrości obrazu. Dzięki temu drukarki potrafią drukować na wielu różnych materiałach i obsługują różnorodne tusze, za każdym razem tworząc wyraziste i niepowtarzalne prace. Druk cyfrowy skraca czas przygotowywania materiałów i pozwala na tworzenie małych nakładów niestandardowych wydruków w przeciwieństwie do tradycyjnych metod, które wymagają dużych nakładów i cechują się długim czasem realizacji.

Drukarki cyfrowe do tekstyliów inspirują coraz większą liczbę twórców haute couture, którzy zaczynają odkrywać możliwości produkcyjne i potencjał twórczy tej technologii. Od teraz projektanta będzie ograniczać wyłącznie jego własna wyobraźnia.