Retusz po królewsku – warsztaty postprodukcji zdjęć z House of Retouching i Epson

Retusz po królewsku – warsztaty postprodukcji zdjęć z House of Retouching i Epson

Autorska metoda profesjonalnej postprodukcji zdjęć studia opracowana przez House of Retouching będzie tematem warsztatów dla fotografów. Do wydruków prac wykorzystane będą najnowsze urządzenia Epson.

Czerwiec 2015 r. – O mistrzowskiej klasie postprodukcji fotograficznej nie stanowi ilość wykorzystanych filtrów i efektów, lecz takie wykorzystanie oprogramowania, by finalny obraz był jak najbardziej naturalny. Wie o tym zarówno zespół pracowni fotograficznej House of Retouching, jak i członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, która od lat stale korzysta z jego usług.

Podczas trzydniowych (17-19.06) warsztatów, które odbędą się w warszawskim Studio Cukry będzie można zapoznać się z etapami postprodukcji fotograficznej zgodnie ze ścieżką opracowaną przez założycieli House of Retouching - Krzysztofa Gadomskiego i Tomasza Kozakiewicza. Metoda ta opracowana w 2006 r. jest wciąż udoskonalana podczas lat współpracy z najbardziej renomowanymi markami i tytułami prasowymi (Vanity Fair, Vogue, American Express, TK Maxx). 

Istotą warsztatów będzie praktyczne przejście pełnego procesu postprodukcji fotograficznej w oparciu o wypracowany przez prowadzących workflow od stworzenia pliku RAW, po wypuszczenie końcowego pliku TIFF. Każdy z uczestników pracował będzie nad wykonanym przez siebie zdjęciem (z użyciem przystawki Phase One IQ280), samodzielnie wybierając preferowany styl kolorystyczny. 

Efektem pracy będzie to samo zdjęcie ujęte z różnych punktów widzenia, poddane „naturalnej” i subtelnej postprodukcji zgodnej z metodologią i know-how House of Retouching w tym retuszem metodami niedestrukcyjnymi oraz zespołową metodą pracy nad tym samym obrazem.

Do wydruków rezultatów prac uczestników warsztatów, w tym olbrzymich zdjęć wykonywanych na PhaseOne z matrycą 80 Mpix, wykorzystana będzie wielkoformatowa drukarka Epson Stylus Pro 7900. Duży format wydruków w połączeniu z jakością oferowaną przez Epson umożliwi właściwie ocenić jakość zdjęć, które po zakończeniu warsztatów trafią na własność uczestników. 

Innym sprzętem \wykorzystywanym podczas spotkania będzie nowa drukarka SureColor-P800, stanowiąca przystępną alternatywę dla fotografów, pracujących na co dzień z mniejszym formatem mniejszego rozwiązania.

„W XXI wieku tradycyjne przeciwstawienie wrażliwości artystycznej i surowej precyzji technologii straciło na aktualności: to właśnie urządzenia najwyższej klasy zapewnić mogą pełną realizację wizji artystycznej. Tu właśnie jest miejsce dla Epson i dedykowanej oferty sprzętu dla artystów obiektywu.” - mówi Grzegorz Mencfel, Business Account Manager w Epson – „Dowodem na to jest wybór naszego sprzętu przy realizacji szkolenia przez profesjonalistów tej klasy, co założyciele House of Retouching.” 

Trzydniowe zajęcia rozpoczynają się w środę 17 czerwca i będą odbywać się codziennie w godzinach od 9.00 do 18.00 w siedzibie fotograficznego Studia Cukry przy ul. Ogrodowej 31 w Warszawie. 

Więcej informacji  o wydarzeniu oraz formularz zgłoszeniowy znaleźć można na stronie: http://pokochajfotografie.pl/sztuka-postprodukcji/

Program ramowy:

Dzień 1: Wstęp do Postprodukcji

Sesja zdjęciowa – tethering przy użyciu Capture One 8: tworzenie, zarządzanie oraz nadzór nad materiałem zdjęciowym podczas sesji fotograficznej. Tworzenie stylu kolorystycznego - omówienie sposobów tworzenia styli oraz niezbędnych parametrów plików. 

Dzień 2: Postprodukcja

Budowanie podstawowej ekspozycji, montaż wszystkich składowych. Analiza powstałej bazy, dopracowanie masek wszystkich składowych, kontrola i korekcja oświetlenia, odzyskiwanie informacji w cieniach i światłach. 

Retusz- kontrola struktury, światłocienia oraz koloru: kolejność różnych warstw retuszu, sposób oraz poziom wymaganego retuszu, zagrożenia, czyli m.in. jak utrzymać strukturę, zalety korygowania struktury i światłocienia w skali 100% oraz innych skalach.

Dzień 3: Nowoczesne kierunki postprodukcji, Capture One 8

Analiza prac uczestników. Capture One 8 omówienie warstw, retuszu, kontroli oświetlenia. Wykonanie zdjęcia od A-Z w C1 w kilku wariantach. Kontynuacja pracy nad zdjęciem w C1.

Miejsce i czas warsztatów: 

Miejsce: Warszawa, Studio Cukry, Warszawa, ul. Ogrodowa 31/35. 
Czas: 17-19 czerwca w godz. 9.00 do 18.00
Prowadzący: Krzysztof Gadomski i Tomasz Kozakiewicz, House of Retouching
Wymagania: Obsługa Adobe Photoshop, praktyczna znajomość formatu RAW
Zapisy: http://pokochajfotografie.pl/sztuka-postprodukcji/ 
Cena: 4200 zł

Wykładowcy

Krzysztof Gadomski i Tomasz Kozakiewicz tworzą studio House Of Retouching specjalizujące się w postprodukcji. W ich portfolio znajdują się zarówno pojedyncze zdjęcia, jak i sesje składające się z dziesiątek obrazów, a całe portfolio na przestrzeni 7 lat pracy obejmuje już ok 4 000 prac. Wypracowywane nowe, własne techniki oraz maksymalna dbałość o szczegóły obrazu poskutkowały wytworzeniem własnego stylu postprodukcji. Starają się, by główną cechą była naturalność zdjęć. Właśnie dzięki temu oraz ciągłemu rozwijaniu umiejętności udało im się zdobyć zaufanie brytyjskiego dworu oraz pracować dla największych wydawnictw i znanych światowych marek: Vogue, Vanity Fair, Harper’s Bazaar, American Express, TK Maxx i in.

Epson Stylus Pro 7900

Drukarka do proofingu obsługująca rozmiary do A1 aż z 11 oddzielnymi atramentomi zawierającymi barwy takie jak zieleń i pomarańcz co pozwala osiągać szeroką gamę kolorów i gładsze przejścia tonalne oraz gradacje. Dodatkowe atuty to redukcja ziarnistości i maks. rozdzielczość 2880 dpi przy prędkości do 40 m²/godz., dzięki 10-kanałowej głowicy drukującej Epson TFP™ i bezwrzecionowemu uchwytowi na papier.

Epson SureColor-P800

Urządzenie stworzone zostało z myślą o profesjonalnych fotografach i artystach. Sprzęt umożliwia druk w formacie A2, z najwyższą jakością płynnej gradacji odcieni.  W drukarce  zastosowano technologię Ultrachrome HD — nowy, 9-kolorowy zestaw pigmentów co zapewnia szeroką gamę kolorów oraz największą głębię czerni wśród rozwiązań dostępnych na rynku. Zwiększona odporność na światło zapewnia lepszą trwałość i wytrzymałość drukowanych zdjęć. Najnowszy model jest pierwszą i jedyną dotychczas na rynku drukarką biurkową z opcjonalną rolką na papier.

Informacje o firmie Epson

Epson jest globalnym liderem w dziedzinie innowacyjności, którego rozwiązania wykraczają poza oczekiwania klientów, niezależnie od tego, czy są to produkty do użytku w domu, biurze, handlu czy przemyśle. W szerokiej ofercie firmy znajdują się zarówno drukarki atramentowe, systemy drukowania i projektory 3LCD, jak i roboty przemysłowe, inteligentne okulary i systemy czujników. Są one kompaktowe, energooszczędne i precyzyjne

Grupa Epson, na czele której stoi japońska firma Seiko Epson Corporation, zatrudnia ponad 73 000 pracowników w 94 spółkach na całym świecie. Jesteśmy niezwykle dumni z naszego wkładu w ochronę środowiska naturalnego oraz rozwój społeczności, w których funkcjonujemy.
http://global.epson.com


Epson Europe
Epson Europe BV z Amsterdamu to regionalna centrala grupy odpowiedzialna za Europę, Środkowy Wschód, Rosję i Afrykę. Zatrudniający 1700 pracowników oddział Epson Europe w roku fiskalnym 2013 osiągnął sprzedaż równą 1517 milionom euro. 
www.epson.eu

Wizja środowiskowa 2050   
http://eco.epson.com