Każda malutka kropelka na właściwym miejscu

Firma Xenon wybrała robota SCARA ze względu na precyzję

Tylko mała kropelka we właściwym miejscu. Aby sprostać wymaganiom precyzji w czasie automatycznego pipetowania, pozycja igły dozującej wymaga precyzji, nawet jeśli docelowe miejsce nie jest dokładnie określone. Musi być także możliwe skuteczne i niedrogie powtarzanie tej czynności.

Elastyczna automatyzacja przy niewielkich wymiarach

Drezdeńska firma Xenon konstruująca maszyny, specjalizująca się w systemach montażu, testowania i automatycznego pakowania, opracowała platformę mechaniczną do tego celu na bazie robota SCARA firmy Epson do pracy w sterylnych warunkach.

Dzięki niewielkim rozmiarom i uniwersalności robota SCARA platforma zajmuje niewiele ponad metr kwadratowy powierzchni, co jest istotną zaletą, ponieważ przestrzeń w laboratoriach jest kosztowna.

Rozwiązanie wizualne

Robot SCARA do pracy w sterylnych warunkach jest wyposażony w przenośną kamerę umożliwiającą kontrolowanie różnych obszarów i korygowanie pozycji. Nawet jeśli docelowy element nie zawsze jest umiejscowiony dokładnie w tym samym miejscu, kamera pozwala precyzyjnie ustawiać pozycje dozowania lub uchwytu. Druga kamera służy do kontroli jakości, sprawdzania, czy kropla znajduje się we właściwym miejscu i czy ma wymagany rozmiar.

Robot SCARA musi być w stanie w elastyczny sposób przenosić puste i napełnione kapilary. Może być konieczne umieszczanie napełnionych kapilar w stojaku, instalowanie ich w jednorazowym wkładzie lub umieszczanie ich w zintegrowanym naczyniu Dewara w celu szybkiego zamrożenia w ciekłym azocie.

Funkcje manipulowania, dozowania i kontroli jakości platformy pipetującej mogą być łączone i programowane w różnych sekwencjach, dzięki czemu w każdej chwili można przystosować platformę do różnych zadań i produktów.

Dokładne rejestrowanie i archiwizowanie

Na potrzeby wytwarzania takich produktów medycznych niezbędne jest rejestrowanie i archiwizowanie istotnych danych dotyczących partii, takich jak średnica kapilary i rozmiar kropli, a także stosownych obrazów z kamery.