Ekspert rozwiązań dla producentów automotive wybiera MPS od Epsona

Dostawca technologii dla rynku automotive wybiera MPS od Epsona

Ekspert rozwiązań dla producentów automotive wybiera MPS od Epsona

Firma Transsystem S.A., znana z rozwijania innowacyjnych technologii dla branży samochodowej, na potrzeby druku i zarządzania obiegiem dokumentów wybrała system MPS, oparty na najwydajniejszych urządzeniach atramentowych od Epson.

Transsystem - potentat zaplecza produkcji dla branży samochodowej

Transsystem S.A. to wiodący w Polsce producent unikalnych rozwiązań technologicznych, jakimi są kompleksowe systemy linii montażowych w branży automotive. Rozwiązania firmy służą jako niezbędne zaplecze technologiczne w większości zakładów produkcyjnych aut w Europie, w tym najbardziej znanych, globalnych marek. Równolegle firma projektuje i wytwarza systemy linowego i szynowego transportu osób (czyli kolejki i wyciągi narciarskie na potrzeby turystyki i infrastruktury narciarskiej) oraz zaawansowane konstrukcje stalowe.

Na sprawne działanie Transsystem składają się nie tylko najwyższe kompetencje inżyniersko-produkcyjne, ale też rozwinięty dział konstrukcyjno-projektowy, w którego pracy istotnym elementem są drukarki i urządzenia wspierające obieg dokumentów. 

Rozwój biznesu wymaga nowych rozwiązań

W biurach firmy przez wiele lat pracowały zaawansowane urządzenia laserowe jednego z wiodących producentów. Choć w czasie kiedy zostały instalowane była to dobra opcja, przy wynikającej z wygaśnięcia kontraktu i możliwości ponownego wybrania dostawcy - latem 2020 analizując dostępne rozwiązania - okazało się, że można skorzystać z jeszcze lepszej oferty. Mowa tu o deklasujących inne czołowe światowe marki, urządzeniach Epson Enterprise, opartych na atramentowej technologii druku i piezoelektrycznych głowicach heat-free, dostępnych w modelu dzierżawy urządzeń. Oznacza to pełną obsługę materiałowo-serwisową floty przez partnera - integratora IT, bez potrzeby zakupu sprzętu na własność.

Siła atramentu

W podjęciu decyzji o wyborze oferty kluczowa była możliwość kilkutygodniowych testów jednego z proponowanych urządzeń - WorkForce Enterprise WF-M20590D4TW na miejscu w siedzibie firmy. W ich trakcie okazało się, że sprzęt Epsona bije na głowę wcześniejsze urządzenia pod względem kosztów eksploatacji, co przy dużej skali wydruków pozwala znacząco zoptymalizować funkcjonowanie działu konstrukcyjno-projektowego w Transsystem.

Największym zaskoczeniem klienta była ogromna oszczędność energii – do wydruku tej samej ilości dokumentów Epson potrzebował zaledwie 180W, zamiast 1,8 kW pobieranego przez wcześniej używane modele laserowe.
Już w skali kilku miesięcy dziesięciokrotne zmniejszenie poboru mocy oznacza dla przedsiębiorstwa zauważalne oszczędności na rachunkach za prąd, zaś w okresie całej umowy - uwzględniając dzisiejsze ceny - mogą one sięgnąć aż 50 tys zł.

Poza czynnikiem ekonomicznym, niemniej ważna jest tu świadomość funkcjonowania przyjaznego dla środowiska – wybór druku atramentowego oznacza radykalne zmniejszenie związanej z codzienną pracą emisji CO2.

Ekologiczność urządzeń Enterprise zwiększa dodatkowo fakt, że użyta w nich technologia druku heat-free, pozwala na eliminację licznych elementów eksploatacyjnych (bębny, grzalki, etc.) wykorzystywanych w „laserówkach”. Z kolei to w praktyce przekłada się na zmniejszenie ilości wpływających negatywnie na płynną pracę firmy, działań serwisowych związanych z pracą drukarek. Dodatkowym plusem jest bardzo duże ograniczenie produkcji odpadów związanych z eksploatacją i wynikających z nich ukrytych kosztów (takich jak np.: składowanie, transport, utylizacja).

Inną cechą, która była ważnym kryterium wyboru była też trwalość dokumentu. Podczas próbnej eksploatacji sprawdzano jak zachowuje się zadrukowany papier po zamoczeniu w wodzie – wbrew obawom nawet po bezpośrednim zalaniu wszystko pozostawało czytelne i trwałe, bez smużenia i rozmycia. 

Przekonane o zdecydowanych przewagach atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych Epson Enterprise nad innymi dostępnymi modelami, osoby decyzyjne w Transsystem zdecydowały w lipcu 2020 r. o instalacji w komórce konstrukcyjno-projektowej aż trzech takich "kombajnów". Były to dwa monochromatyczne  WorkForce Enterprise WF-M20590D4TW oraz jedna, równie wydajna, maszyna kolorowa WF-C1759D4TWF, które z powodzeniem zastąpiły flotę dotychczas używanych modeli konkurencji. Poza drukowaniem istotne są też zaawansowane, wspierane przez dołączane aplikacje producenta funkcje szybkiego skanowania dwustronnego. 

Dzierżawa urządzeń wraz z umową serwisową zamiast zakupu sprzętu

Co bardzo ważne dla przeprowadzenia wdrożenia, nie było potrzeby zakupu samego sprzętu – jest on wydzierżawiany przez CopyNet (partnera Epson) w ramach długofalowego pełnego kontraktu serwisowego. Klient rozliczany jest wyłącznie za wydrukowaną ilość stron, a w kwestii kosztów eksploatacyjnych związanych z drukiem, po jego stronie leży  wyłącznie dbanie o to… by nie skończył się papier.

Dostawca urządzeń zajmuje się kompleksowo ich serwisowaniem, uzupełnianiem (z odpowiednim wyprzedzeniem, by nie dopuścić do przestojów) atramentu, okresowymi przeglądami, konserwacją, czyszczeniem, regulacją i wsparciem technicznym, etc. Umowa gwarantuje po prostu ciągłość pracy urządzeń w najwyższym stopniu ich sprawności.

Poza wygodą i niezawodnością, takie rozwiązanie jest także dobre z punktu widzenia przewidywalności wydatków na utrzymanie zaplecza IT. Księgowość nie musi rezerwować puli awaryjnej na nieoczekiwany serwis czy konieczność zakupu urządzeń. Rozliczanie transakcji w ramach kosztów operacyjnych pozwala Transsystem na optymalizację budżetową.

Z kolei dla Partnera oznacza to komfort prognozowania przychodów, a dla obu firm długofalowa relacja biznesowa oznacza poczucie bezpieczeństwa i możliwość skierowania zasobów na rozwój właściwego biznesu.

Głosem Partnera

"Przewagą CopyNet jest oferowanie użytkownikom rozwiązań „szytych na miarę” z uwzglednieniem specyfiki ich biznesu. W przypadku Transsystem, zamiast jednorazowej sprzedaży urządzeń zaproponowaliśmy atramentową technologię druku od Epson, w modelu dzierżawy z umową serwisową rozliczaną za używanie, nie posiadanie. W połączeniu z zaletami modeli z serii Enterprise jest to najlepsze rozwiązanie, pozwalające na połączenie przewidywalności i rozłożenia w czasie wydatków ze stabilnym i bezpiecznym przebiegiem procesu produkcyjnego" - powiedział Dominik Franz z CopyNet.

Zdaniem Klienta

"Po latach pracy z urządzeniami laserowymi, z ostrożnością podchodziliśmy do "atramentówek", które kojarzyłem raczej z drukarkami kłopotliwymi i - z racji częstego zasychania tuszu - nieprzewidywalnymi, a nie wydajnym drukiem biznesowym. Dlatego podstawowym warunkiem wstępnym była możliwość gruntownego przetestowania tego rozwiązania w naszej siedzibie. Jednak już w ciągu kilku dni po otrzymaniu urządzenia do testów i podłączeniu go do sieci firmowej okazało się, że jakość drukowania jest o klasę lepsza niż wcześniej używanego sprzętu, dodatkowo przy radykalnie mniejszym zużyciu prądu. Połączenie tego z możliwością stałego rozliczania w ramach umowy dzierżawy, zamiast jednorazowych inwestycji sprawiło, że zdecydowaliśmy o szybkim wdrożeniu od razu trzech drukarek Epson Enterprise. Ogromne znaczenie w powodzeniu całego wdrożenia było zaanagażowanie ze strony CopyNet. Nasz partner doskonale łączy wysokie kompetencje fachowe z komunikatywnością i kreatywnością także na poziomie relacji międzyludzkich. Pozwala to budować wzajemne zaufanie i relacje nieograniczające się do jednorazowej transakcji" - dodaje Marcin Worosz, Główny Technolog w Transsystem.