Elastyczna, automatyczna produkcja kluczyków samochodowych

Roboty Spider zgodne z przepisami w branży motoryzacyjnej

Do całkowicie automatycznej produkcji kluczyków samochodowych Huf México używa specjalnych maszyn, które rozdzielają, obrabiają, mierzą, wybierają i paletują szereg zestawów kluczyków do pojazdów produkowanych przez firmy Ford i Lincoln na rynek amerykański.

Surowe i skomplikowane wymagania

Roboty muszą spełniać surowe wymagania, w tym zapewniać precyzyjną obróbkę surówek kluczy, obsługę szerokiego wachlarza detali na pojedynczej maszynie oraz dużą przepustowość nawet na bardzo ograniczonej powierzchni.

Elastyczne i uniwersalne rozwiązanie

Robot Spider idealnie spełnia te wymagania. Dzięki montażowi do sufitu oraz idealnie cylindrycznemu obszarowi pracy komponenty systemu mogą poruszać się swobodnie bezpośrednio pod robotem.

Robot Spider firmy Epson jest sterowany za pomocą kontrolera RC620+ firmy Epson, a cała maszyna jest obsługiwana centralnie za pośrednictwem interfejsu użytkownika. Użytkownik wybiera po prostu na ekranie produkt, który ma być obrabiany, i produkcja może ruszać. Jednocześnie intuicyjne oprogramowanie projektowe RC+ firmy Epson, zawierające także symulator, zapewnia krótkie czasy integracji.

Proces automatyzacji jest definiowany na podstawie struktury produktu. Zestaw z reguły składa się z trzech kluczyków wyrabianych z surówek:

• Pierwsza surówka: Jest to komponent rozkładanego kluczyka z transponderem, a jednocześnie jest to główny kluczyk, który będzie używany przez przyszłego właściciela pojazdu.
• Kluczyk zapasowy: Kierowca może używać tego kluczyka, gdy na przykład zgubi główny kluczyk.
• Kluczyk serwisowy: Ten kluczyk może być używany przez obsługę parkingu do parkowania pojazdu na parkingu lotniska, hotelu lub podczas jakiejś imprezy. Za pomocą tego kluczyka nie można otworzyć schowka.

Gdy surówki zostaną załadowane na przenośnik krokowy, gdzie są rozdzielane i ustawiane we właściwym kierunku, a następnie precyzyjnie wpychane do pozycji weryfikacji i pobierania. W pierwszej kolejności wykonywana jest tutaj kontrola wizualna. W czasie tej operacji kamera sprawdza logo na uchwycie kluczyka. Następnie do pracy przystępuje pierwszy robot Spider.

Robot przesuwa się do obrabiarki, w której precyzyjnie umieszcza obrabiane elementy w uchwycie. W czasie niezbędnym na obróbkę pobiera następną surówkę. Łącząc ruch wzdłuż pionowej osi Z z obrotem o 180° wokół osi U robot wyjmuje wykończoną część i wkłada kolejną surówkę.

Gdy obrabiarka przygotowuje potrzebny wariant kluczyka, robot Spider transportuje w pełni obrobiony kluczyk do modułu obrotowego, który przenosi część do obszaru pracy drugiego robota Spider. Cała ta sekwencja jest powtarzana w celu uzyskania kluczyka zapasowego. Jeśli którakolwiek operacja obróbki nie zostanie wykonana poprawnie, stosowna część jest usuwana z procesu produkcji jako niezgodna.

Drugi robot Spider firmy Epson

Następnie drugi robot Spider firmy Epson oczyszcza kluczyk, mierzy go i umieszcza na palecie. Te zadania wykonuje za pomocą pojedynczego chwytaka. Precyzyjna analogowa stacja pomiarowa zapewnia zgodność z surowymi normami jakościowymi obowiązującymi w branży motoryzacyjnej.

Na koniec drugi robot Spider firmy Epson paletuje gotowe zestawy kluczyków na podajnikach. W czasie tej operacji jest w stanie zapełnić względnie duże palety o wymiarach 300 x 400 mm bez konieczności wymiany podajnika – dzięki temu możliwe jest znaczne skrócenie czasów wymiany podajnika. Wypełnione palety są następnie transportowane z modułu do dalszej automatycznej obróbki.