FUD-MEN wprowadza druk atramentowy na płótnie z drukarkami SureColor SC-S

Dzięki nowym drukarkom Epson, FUD--MEN wprowadza nową strategię

FUD-MEN wprowadza druk atramentowy na płótnie z drukarkami SureColor SC-S

FUD-MEN to firma rodzinna z południowej Polski, która posiada dwa zakłady produkcyjne i zatrudnia ponad 500 pracowników. Dzięki specjalistycznej wiedzy zdobyła pozycję światowego lidera branży produktów do dekoracji ścian: od grafik, plakatów i ram po lustra i półki.

Głównym klientem przedsiębiorstwa FUD-MEN jest IKEA, jeden z największych na świecie sprzedawców mebli. Od momentu nawiązania współpracy ponad 20 lat temu, firma FUD-MEN produkuje wydruki, w większości ozdobne, które są sprzedawane w sklepach IKEA na całym świecie.

W związku z tym, polska firma wytwarza znaczne ilości, wysokiej jakości wydruki na płótnie — 1,2 mln m2 w 2015 roku — wydruki w większości były drukowane na prasach offsetowych. Jednak niedawno przedsiębiorstwo zaczęło inwestować w wielkoformatowe drukarki atramentowe firmy Epson, które mają zastąpić urządzenia analogowe. Wprowadzenie drukarek atramentowych pozwoli zwiększyć wydajność produkcji i stosowanych procesów. W ramach tych zmian, obok dwóch zakupionych wcześniej urządzeń SureColor SC-S50610 zainstalowano osiem 64-calowych drukarek Epson SureColor SC-S60610. W ciągu pierwszych trzech miesięcy ich działania, firma FUD-MEN wytworzyła około 285 000 m2 druków na płótnie w formatach od 290 x 290 mm do 1500 x 2100 mm.

Wszechstronność i skalowalność dzięki strategii „print farming”

Zamiast inwestować w pojedyncze rozwiązanie do drukowania w wyjątkowo dużym nakładzie, kierownictwo firmy FUD-MEN zdecydowało o przyjęciu podejścia „print farming”. Trend ten, cieszący się coraz większą popularnością wśród firm drukarskich, polega na instalowaniu wielu mniejszych drukarek o takich samych parametrach, które zastępują pojedyncze urządzenie wysokonakładowe. Zalety takiego rozwiązania obejmują między innymi większą wszechstronność, lepszą skalowalność i możliwość jednoczesnego wykonywania kilku zadań.  

„W porównaniu do poprzednio stosowanych urządzeń nasze drukarki SureColor SC-S60610 zapewniają szereg nowych korzyści biznesowych i produkcyjnych” wyjaśnia Krzysztof Maciejewski z firmy FUD-MEN. „Zauważyliśmy wyraźny wzrost wydajności, przede wszystkim dzięki możliwości zachowania wysokiej jakości przy większej szybkości drukowania. Ponadto drukarki SC-S60610 wykorzystują udoskonalony, dokładniejszy mechanizm podawania papieru z rolki, wyposażony w wałki dociskowe na całej długości powierzchni druku. To rozwiązanie skutecznie zapobiega fałdowaniu i marszczeniu się płótna”.

W urządzeniach z serii SureColor SC-S stosowane są najnowsze atramenty UltraChrome GS3 firmy Epson, które pozwalają uzyskać szerszą gamą kolorów, krócej schną i wydzielają mniej dokuczliwy zapach. Urządzenia posiadają także nowoczesne głowice drukujące Epson PrecisionCore TFP, które wykorzystują technologię kropli o zmiennej wielkości. Dzięki tym rozwiązaniom wprowadzenie modeli SureColor SC-S60610 przyniosło wiele praktycznych korzyści w zakresie produkcji. „Aby uzyskać wymaganą jakość, często musieliśmy stosować sześć, a czasami nawet osiem przebiegów” wspomina Krzysztof. „Drukarki SureColor SC-S60610 pozwoliły nam zmniejszyć liczbę przebiegów do czterech w przypadku 90% zadań druku na płótnie”.

Wysoka jakość i szybsza praca

Drukarkę SC-S60610 zaprojektowano z myślą o drukowaniu na różnorodnych materiałach w środowiskach projektowych wymagających wysokiej jakości i szybkiej realizacji. W modelu zastosowano najnowsze systemy precyzyjnego podawania nośników i automatycznej kontroli naprężenia (AD-ATC), dzięki czemu SureColor SC-60610 wyróżnia się najwyższą w swojej klasie dokładnością umiejscawiania nośników i pobierania materiałów. Rozwiązania te umożliwiają produkcję bez nadzoru na wszystkich rodzajach podawanych z rolki nośników o wadze do 45 kg. Głowice drukujące PrecisionCore firmy Epson nie tylko pozwalają na wyjątkowo szybki druk w niezwykłej rozdzielczości 1440 x 1440 dpi, lecz gwarantują także stałą jakość dzięki nowemu, automatycznemu procesowi czyszczenia.

„Nowy system czyszczenia głowic drukujących znacznie przyspiesza cały proces, wydłużając okres eksploatacji i zwiększając wydajność” opowiada Krzysztof. „Nasze testy pokazały, że drukarki SureColor SC-S60610 pracują szybciej o około 2 m2 na godzinę od poprzednich urządzeń. A dzięki niższemu poborowi mocy, który wynosi 745 W, zużycie energii zmniejszyło się o 18%. Oszczędność ta oznacza, że jedna z naszych drukarek SC-S60610 pracuje za darmo”.

Kolejnym czynnikami, które skłoniły kierownictwo firmy FUD-MEN do zakupu tego modelu, były: zużycie atramentu i koszt materiałów eksploatacyjnych. „Zgodnie z naszymi danymi, w ciągu pierwszych trzech miesięcy od instalacji, średnie zużycie atramentu spadło o około 25%. Biorąc także pod uwagę niższą cenę nowych atramentów UltraChrome GS3 firmy Epson i możliwość szybszego uzyskiwania wysokiej jakości wydruków, nie mamy wątpliwości, że urządzenia SureColor SC-S60610 pomagają nam utrzymać przewagę na coraz bardziej wymagającym rynku”.