IKEA wzbogaca ekspozycje dzięki projektorom Epson

Duży i jasny obraz wtapiający się w ekspozycje salonu IKEA

IKEA wzbogaca ekspozycje dzięki projektorom Epson

Obecność projektorów w salonie pozwala na zaprezentowanie mebli w zupełnie nowym świetle. Nie do przecenienia jest także elastyczność urządzeń, która sprawia, że tworzenie atrakcyjnej i multimedialnej ekspozycji nigdy nie było tak proste.

IKEA modernizuje i ulepsza

IKEA, czyli największe na świecie przedsiębiorstwo zajmujące się sprzedażą mebli, posiada 389 sklepów rozlokowanych w 47 krajach. Z kolei Polska jest zaraz po Chinach drugim co do wielkości producentem mebli, a współpraca naszych producentów ze szwedzką firmą sięga aż 1961 roku. Pierwszy salon nad Wisłą otworzono w 1990 roku w Jankach - 8 lat później, czyli w 1998 roku, uroczyście przecięto wstęgę w Krakowie. Salon przy ulicy Josepha Conrada przez ponad 20 lat swojego funkcjonowania przechodził wiele większych lub mniejszych modernizacji. Ostatnio, chcąc poszerzyć możliwości ekspozycji, zakupiono zestaw projektorów Epson składający się z modeli: EB-L1300U wraz z dodatkowymi obiektywami (ELPLU03, ELPLX01), EB-700U, 2 sztuki EB-1470Ui, oraz 15 sztuk EV-100.

Dlaczego projekcja od Epson?

Celem, jaki Ikea postawiła przed integratorem, było znalezienie kompletnego rozwiązania, które umożliwiłoby wyświetlanie jasnego i wielkiego obrazu w oświetlonej przestrzeni salonu. Kluczowa była także elastyczność urządzeń, na która składa się ich niewielka waga, kompaktowa obudowa oraz  łatwość instalacji - wszystko to sprawia, że możliwe jest bezproblemowe przenoszenie ekspozycji kilka razy do roku. Nie mniej istotna jest też dyskrecja montażu, tak aby klienci nie widzieli sprzętu oraz nie mieli do niego dostępu. Co więcej, projekcja musiała być możliwa na różnych powierzchniach — przykładowo wyświetlane materiały miały się pojawiać w miejscach, gdzie ze względów na ograniczenia konstrukcyjne nie można było stosować standardowych ścian czy ekranów. Co więcej, o wyborze zadecydowała możliwość ciągłej pracy urządzeń, bez ich wyłączania. Po gruntownej analizie rynku okazało się, że wszystkie te warunki spełniają projektory oferowane przez firmę Epson.

EB-L1300U – moc laserowego źródła światła

Wybór padł na kilka urządzeń na czele z ultrajasnym modelem EB-L1300U o mocy 8000 lumenów. Ten projektor o laserowym źródle światła oferuje natywną rozdzielczość WUXGA, z kolei cyfrowa optymalizacja pozwala osiągnąć rozdzielczość 4K. Sprzęt w zestawie z obiektywami ELPLU03, ELPLX01 wykorzystywany jest m.in. do wyświetlania wnętrza szafy na jej drzwiach w skali 1:1. Dookoła komody tworzony jest także mapping kilku aranżacji wystroju wnętrz. W strefie sypialnianej natomiast na zakrzywionym ekranie pojawiają się nastrojowe obrazy, które odpowiadają porom roku. Jak przyznają przedstawiciele firmy, konstrukcja projektora umożliwia elastyczną instalację 360⁰ bez ryzyka zniekształcenia obrazu oraz utraty jakości. Z kolei technologia laserowego źródła światła zapewnia długą pracę bez konieczności konserwacji, która wynosi aż 83 tys. godzin.

 
EB-1470Ui – interaktywność oraz wszechstronność

Model EB-1470Ui, czyli projektor o ultrakrótkim rzucie, wyświetla materiały w trybie ciągłym na płycie z laminatu 90”, która z powodzeniem zastępuje kosztowny ekran. Jasność na poziomie 4000 lumenów oraz rozdzielczość Full HD WUXGA zapewniają, że obraz zawsze charakteryzuje się najwyższą jakością. Projektor wykorzystywany jest w dwóch miejscach: w strefie dla klientów, gdzie mogą oni zasięgnąć rady u specjalistów oraz w dostępnej dla pracowników sali konferencyjnej. W obu tych przypadkach uczestnicy spotkań czy warsztatów korzystają z interaktywnych możliwości projektora — dzięki dotykowej funkcji notatki nanoszone są za pomocą dołączonych dwóch piór. Często używany jest też tryb dzielonego ekranu.

Digital Signage

Z oferty urządzeń dedykowanych do digital signage wybrano dwa modele: EB-700U oraz 15 sztuk EV-100. Pierwszy z nich zapewnia skalowalny obraz do 130 cali w jakości Full HD WUXGA i jasności 4000 lumenów – w krakowskim salonie obecnie wykorzystywany jest do wyświetlania filmu, który pokazuje, jak odpowiedni dobór dodatków może wpłynąć na wygląd wnętrza. Wcześniej w strefie dla dzieci służył do wyświetlania kreskówek. Model EV-100 natomiast został zainstalowany m.in. w strefie bistro, gdzie wyświetla materiały informacyjne oraz marketingowe.  Jak przyznają przedstawiciele firmy, Epson EV-100 ze względu na kompaktowe rozmiary i szerokie możliwości instalacji doskonale wpasowuje się w infrastrukturę.

Zdaniem Klienta

"Firma Epson jako jedyna posiada w ofercie urządzenia odpowiadające naszym potrzebom projekcji. W trakcie tworzenia efektownych ekspozycji bardzo ważny jest obraz o wysokiej jasności i rozdzielczości. Co więcej, w IKEA Kraków często zmieniamy ekspozycję, dlatego zależy nam na łatwej instalacji urządzeń i swobodzie ich przenoszenia. Istotny jest też gwarantowany przez laserowe źródło światła długi czas eksploatacji, wynoszący wiele tysięcy godzin" - mówi Marcin Martyna, Specjalista ds. wdrażania rozwiązań cyfrowych w IKEA.

Zdaniem Integratora

IKEA zdecydowała się na projekcję od Epson ze względu na elastyczność oferty, która rozciąga się od dużych i ultrajasnych projektorów ze zmienną optyką (EB-L1300U) po kompaktowe urządzenia (EV-100), które umożliwiają błyskawiczną zmianę miejsca instalacji. Ogromne znaczenia miała także obecność technologii 3LCD, która zapewnia jasny obraz oraz doskonałą reprodukcję kolorów. Okazuje się również, że inwestycja w projektory jest wielokrotnie tańsza niż w przypadku monitorów. Co więcej, w przeciwieństwie do matryc projektory instalowane są poza zasięgiem klienta, co w efekcie uniemożliwia ich fizyczne uszkodzenie np. przez wjechanie wózkiem - powiedział Paweł Węglowski, Product Manager, Lobos Sp. z o.o.