Inteligentna automatyzacja lepsza niż produkcja za granicą

Roboty SCARA oferują szybki montaż

Hauff-Technik to czołowy producent systemów uszczelniania przewodów, kanałów i przepustów. Firma mogła wybrać tanią ręczną produkcję na Dalekim Wschodzie odpowiednią do małych partii. Ale postawiła na automatyzację linii montażowej, dzięki czemu produkty wciąż są „Made in Germany”, a zarazem opłacalne.

Niezwykle elastyczne rozwiązanie automatyzacji z inteligentnym systemem składowania, spójnym wykorzystaniem robotów i wielofunkcyjnymi przenośnikami odrabianych detali umożliwiają produkcję małych partii przy kosztach porównywalnych z kosztami montażu ręcznego.

Wszystkie komponenty, w tym najważniejsze, takie jak formowane części gumowe i wykrawane części zginane, a także wszystkie dodatkowe części, takie jak: wkręty, śruby i podkładki, są przechowywane w ogromnej liczbie magazynków i pojemników dostarczanych bezpośrednio do zakładu lub rozmieszczanych w klastrowych modułach w zakładzie. Roboty SCARA firmy Epson są rozmieszczone na wszystkich stanowiskach linii montażowej.

Automatyzacja linii montażowej

Stanowisko 1: Na pierwszym stanowisku robot SCARA G10 o zasięgu roboczym 850 mm wyjmuje z magazynku odpowiednie wykrawane części zginane z magazynków i umieszcza je w odpowiedniej pozycji na przenośniku. W przypadku standardowych wariantów wykrawane części zginane są składowane bezpośrednio na stanowisku. W przypadku nietypowych partii odpowiednie moduły podajników z niezbędnymi częściami ze stali nierdzewnej są dostarczane wózkiem paletowym. Ze wszystkich 48 wariantów ponad 50% można bezpośrednio instalować w maszynie bez wielkich regulacji. Na potrzeby montażu pozostałych wariantów operator maszyny wymienia moduły dokujące.

Stanowisko 2: Robot SCARA umieszcza formowane części gumowe na przenośnikach części obrabianych zgodnie z określonymi kryteriami. Drugi robot firmy Epson jest odpowiedzialny za wyrzucanie zmontowanych elementów uszczelniających, które ponownie przechodzą przez stanowisko przeciwnym pasem systemu przenoszenia.

Stanowisko 3: Robot SCARA G10 szybko i precyzyjnie umieszcza niezbędne wkręty i podkładki w odpowiednich otworach formowanych części gumowych. Dzięki montażowi od góry osiągana jest maksymalna elastyczność na mniejszej powierzchni.

Stanowisko 4: Końcowe mocowanie wkrętami, które wymaga jedynie lekkiego dokręcenia, jest również realizowane przez robota SCARA.