Laserowe projektory w centrum systemu AV w Akademii Morskiej

EB-L1500 i dwa EB-L1100U tworzą system multimedialny auli XXI w.

Laserowe projektory w centrum systemu AV w Akademii Morskiej

Jakość wizualna wykładów i prezentacji w czołowej polskiej uczelni morskiej po instalacji zestawu urządzeń Epson weszły na nowy poziom jakości

Wyzwania modernizacji

Akademia Morska w Gdyni po wielu latach przystąpiła do modernizacji systemu audiowizualnego Auli Głównej uczelni. Chcąc wybrać sprzęt najwyższej jakości, adekwatny do potrzeb - wyprzedzając standardową procedurę przetargową - zaplanowano tzw. "dialog techniczny", będący merytorycznym rozpoznaniem rynku. Do dialogu technicznego zaproszono wybrane firmy, które przedstawiały oczekiwane rozwiązania, m.in. niezawodny system sterowania urządzeniami AV, najwyższej jakości dystrybucję cyfrową sygnałów, cyfrowe mikrofony bezprzewodowe, system rejestracji  i streamingu wykładów  w oparciu o kamery szybkoobrotowe HD, a przede wszystkim urządzenia projekcji obrazu o wysokiej sile światła i wiernym odwzorowaniu kolorów.

Wykonano wiele testów urządzeń i na tej podstawie spisano funkcjonalność oraz najważniejsze parametry techniczne urządzeń. Na podstawie tak uzyskanych danych, uczelnia rozpisała przetarg publiczny, w wyniku którego wyłoniona została oferta firmy Eurotrend z Gdyni. Oferta Wykonawcy spełniała wszystkie założenia minimalne i funkcjonalne wymagane w postępowaniu.

Mądry wybór bez kompromisów

Producentami, którzy sprostali oczekiwaniom i surowym kryteriom Dialogu były wiodące marki branży audio video, m.in. Crestron, Extron,  Shure, BSS audio. Trzon systemu opierał się o najwyższej klasy projektory laserowe firmy Epson, gwarantujące przez ponad 20 000 godzin, jasność na niemalże stałym poziomie. Specyfika pomieszczenia wymagała zastosowania urządzenia o sile światła 12000 lm pozwalającą na projekcję z odległości 21 metrów. Do tego celu użyto modelu EB-L1500U z odpowiednim obiektywem. Jako projektory pomocnicze użyto modele EB-L1100U charakteryzujące się siłą światła 6 000 lm. W celu sprostania wymogom Zamawiającego, sparowano te projektory z ekstremalnym obiektywem ELPLX01. Umożliwia on uzyskanie obrazu o szerokości 290 cm przy ustawieniu zaledwie 1 m od ekranu.

Poza optyką istotne jest także samo źródło światła - zastosowanie w tych modelach lasera gwarantuje jego odpowiednią moc, a technologia obrazowania 3LCD pozwala uzyskać równe natężenie światła białego i kolorowego. W praktyce przekłada się to na wspomaganie wykładów i prezentacji jasnymi, widocznymi w każdych warunkach oświetleniowych materiałami video, o realistycznych, mocnych barwach.

Zdaniem Klienta

„Instalacja systemu multimedialnego to duży sukces uczelni od strony koncepcyjnej, administracyjnej i w uwzględnieniu długofalowych rezultatów. Czas poświęcony na analizę dostępnych opcji opłacił się: nieprzypadkowo wybrane projektory laserowe Epson od momentu uruchomienia potwierdzają swą klasę i przydatność. Stwierdzić można, że w wyniku wsparcia, jakie oferują, wykłady weszły na najwyższy poziom, co pozwala nam na edukację nie odbiegającą poziomem od współczesnych multimediów.” – mówi rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. Janusz Zarębski. „Z kolei terminowość skomplikowanego procesu wdrożenia, dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi firmy Eurotrend Systemy Audiowizualne została dotrzymana bez najmniejszych kompromisów jeśli idzie o jakość.”