Kontrola jakości kluczy do zamków bębenkowych

Roboty ProSix gwarantują niezawodną dokładność

Firma Huf-Tools wyjątkowo dobrze zna się na automatyce przemysłowej realizowanej za pomocą robotów. W zaprojektowanym przez firmę zakładzie sześć różnych typów kluczy marki Carl Eduard Schulte mierzy się, testuje i sortuje na podstawie wyników pomiarów.

Dokładność to podstawa

System musi spełniać bardzo wymagające specyfikacje: blisko 100% dyspozycyjność zakładu, współczynnik błędów maksymalnie 20 ppm, wysoka elastyczność realizowana za pomocą procedur rozpoznawania optycznego oraz krótkie czasy cyklu bez utraty precyzji. Idealne zadanie dla sześcioosiowych robotów ProSix cechujących się wielką swobodą ruchu i maksymalną niezawodnością.

Prosta realizacja skomplikowanego procesu

W komórkach roboczych sześcioosiowy robot PS3L firmy Epson przejmuje manipulowanie kluczami i nadzór nad ich jakością przy użyciu w pełni zintegrowanego systemu przetwarzania obrazów firmy Epson.

Obrobione klucze są ręcznie wkładane do maszyny w magazynkach. Stolik obrotowy przesuwa magazynki, do których ładuje się do 1200 kluczy do pozycji pobierania.

Sześcioosiowy robot firmy Epson pobiera klucz z modułu odbiorczego i umieszcza go w otworze skrzynki testowej. W tej pozycji zintegrowany program przetwarzania obrazów Smart Vision firmy Epson wykonuje zdjęcie i podaje precyzyjne dane na temat pozycji klucza w chwytaku. Na podstawie porównania ze wzorcem obliczana jest wartość poprawki i przesyłana łączem ethernetowym do kontrolera robota.

Wartość poprawki jest konwertowana przez kontroler RC170 na współrzędne robota, które są przekazywane do manipulatora. Gdy tylko klucz zostanie precyzyjnie umieszczony w pozycji pomiarowej, system Smart Vision firmy Epson mierzy pióro klucza. W tym samym czasie mierzony jest odstęp między rowkami i ząbkami względem referencyjnych kodów krawędzi typu klucza. Do pomiaru profilu podłużnego używany jest skaner laserowy skanujący obie strony profilu. Obrót w układzie współrzędnych narzędzia zapewnia idealne obracanie klucza wokół osi podłużnej.

Następny krok

Następny krok to porównanie pomiarów w trybie online z danymi w bazie danych firmy C.E.S. Idealne klucze są umieszczane w magazynku w obrotowym module przenoszącym, a wadliwe są umieszczane w osobnym module.