Firma Zorn skraca czas cyklu do 30 sekund

Roboty SCARA przyspieszają produkcję

Gdy mowa o perfekcyjnej precyzji i systemach silnego oświetlenia, często pojawia się firma Zorn. Ta niemiecka firma od ponad 50 lat wytwarza miniaturowe żarówki zaprojektowane z myślą o zastosowaniach medycznych.

Perfekcja w najdrobniejszych szczegółach

Tego typu wysoce precyzyjne żarówki wymagają najwyższej jakości i niezawodności – w najdrobniejszych szczegółach. Aby sprostać wymaganiom tych wyjątkowych produktów, opracowano i zbudowano skomplikowane automatyczne i półautomatyczne dedykowane systemy produkcyjne.

Oprócz niezwykłej precyzji roboty muszą poruszać się z maksymalną możliwą prędkością, aby zapewnić wymaganą wydajność linii.

Skomplikowana, delikatna procedura

Na dwóch ręcznie obsługiwanych stanowiskach żarówki lamp są umieszczane w specjalnych ramkach. W następnym kroku żarniki są wkładane od góry do otwartych baniek. Żarniki składają się z wytrzymałych włókien wolframowych o średnicy zaledwie 0,1 mm i podłączeń napięcia roboczego. Te podłączenia są mocowane mechanicznie w szklanym paciorku.

Każda rama zawiera 22 gniazda na jedną lampę. Zapełnione ramy są następnie wsuwane do komory robota. Skaner laserowy sprawdza, czy w każdym gnieździe znajduje się lampa. Po wykonaniu sprawdzenia wstępnie zmontowany komponent jest umieszczany w bębnie na obrotowym stoliku.

Element jest przenoszony na obrotowym do spawania. Żarówka jest łączona z dostarczoną osobno szklaną rurką, tak zwaną „pompą”. Robot SCARA firmy Epson pobiera szklane korpusy ze stanowiska spawania za pomocą obrotowego chwytaka.
Element jest następnie przenoszony do stanowiska kontroli jakości. Lampa jest skanowana za pomocą dwóch kamer ustawionych prostopadle względem siebie. Następuje sprawdzenie, czy szklany korpus został prawidłowo przymocowany i czy żarnik jest w 100% prawidłowo umieszczony.

Gdyby umieszczanie żarówki w pozycji testowania lampy przed kamerami było nieprecyzyjne, wyniki testu mogłyby być nieznacznie zaburzone w związku z odchyleniem pozycji, co skutkowałoby dużą liczbą odrzuconych elementów i obniżeniem wydajności systemu. Ale zintegrowany system przetwarzania obrazów firmy Epson gwarantuje precyzyjne wyniki i minimalne odrzuty.

W zależności od wyniku ostatniej kontroli jakości robot umieszcza lampy w odpowiednich miejscach, skąd są transportowane do następnego etapu.