Przejście na energię ze źródeł odnawialnych
Cena energii fotowoltaicznej
Cena energii fotowoltaicznej
Niezależnie od lokalizacji i rodzaju dostępnej energii odnawialnej firmy muszą dostosowywać się do miejscowych i globalnych okoliczności. To właśnie zrobiła japońska firma Seiko Epson. Po przejściu na 100% odnawialne źródła energii elektrycznej we wszystkich swoich zakładach w Japonii w 2021 roku Epson ukończył z wyprzedzeniem, zaplanowaną do końca 2023 roku migrację na „zieloną” energię we wszystkich należących do spółki zakładach na całym świecie3.
Cel ten został osiągnięty dzięki konsekwentnemu wdrażaniu założeń w zakresie dekarbonizacji i wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii od 2018 roku.
Na przykład w prefekturze Nagano i regionie Tohoku w Japonii, gdzie znajdują się bogate źródła wodne Seiko Epson korzysta z energii wodnej, a także
stosuje podobne podejście w innych krajach. Na Filipinach wykorzystuje lokalne źródła geotermalne i hydroelektryczne. Z kolei w Indonezji korzysta z innego odnawialnego zasobu – zrównoważonej biomasy.
Jak firma Epson dostosowała się do lokalnych warunków
„W miarę możliwości korzystaliśmy z energii wytwarzanej lokalnie” – mówi Junichi Watanabe, dyrektor zarządzający/dyrektor generalny ds. administracyjnych działu planowania produkcji, którego rola obejmuje promowanie strategii zakupowych firmy Epson w łańcuchu dostaw, w tym wykorzystanie energii odnawialnej. „Wykorzystanie bogatych zasobów odnawialnych danego regionu zamiast używania energii wytwarzanej w odległych krajach przynosi wiele korzyści, takie jak poprawa samowystarczalności energetycznej i tworzenie miejsc pracy”.
Oprócz zakupu odnawialnego prądu Epson współtworzy i rozwija inne źródła energii w ramach ciągłych zakupów energii ze źródeł odnawialnych. Firma zainicjowała wsparcie dla elektrowni wodnych w japońskiej prefekturze Nagano we współpracy z lokalnymi władzami prefektury oraz firmą Chubu Electric Power Miraiz Company, Inc. Dwie elektrownie (o łącznej mocy 5770 kilowatów) już działają, a uruchomienie kolejnej elektrowni planowane jest na 2024 rok. Oczekuje się, że do 2025 roku liczba ta wzrośnie do pięciu obiektów.
Takie cele mogą sprawić, że firma wyróżni się na tle innych. „W oparciu o nasze badania ustalenie krótkoterminowego celu, jakim jest wykorzystanie w 100% energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, jest przykładem wyznaczania kierunków i czynnikiem wyróżniającym na tle innych przedsiębiorstw. Niektóre firmy mają również plany wprowadzania zmian w dalszej perspektywie” – mówi Holdredge.
Praktyczne rozwiązania, które powinny wziąć pod uwagę, to m.in:
Możliwość wdrożenia określonych działań zależy od przepisów obowiązujących w danym kraju, lecz jeśli jest to tylko możliwe, firma - zawierając umowy z dostawcami - może zadbać o to, by jej energia pochodziła z odnawialnych źródeł – od dostawców lokalnych.
Za pomocą paneli słonecznych na dachu lub turbin wiatrowych, jeśli lokalizacja i budynek na to pozwalają. Mogą one wnieść tu istotny wkład, nawet jeśli nie wytwarzają całej potrzebnej mocy.
Choć potencjalnym problemem związanym z odnawialną energią elektryczną jest ryzyko przerwania dostaw, gdy nie wieje wiatr lub nie świeci słońce, jednak technologia magazynowania oferuje realny sposób przeciwdziałania takim sytuacjom.
Jeśli chodzi o systemy generowania energii słonecznej, poszczególne placówki firmy Epson same decydują, czy wybrać inwestycję własną, czy umowę zakupu energii (PPA) w oparciu o indywidualne uwarunkowania każdego kraju lub regionu. Rozwiązanie będzie się różnić w zależności od firmy, jednak większość producentów prawdopodobnie skorzysta z połączenia tych rozwiązań, aby osiągnąć swoje cele w tym obszarze.
Zwykle rokiem docelowym dla osiągnięcia 100% energii z odnawialnych źródeł wśród największych firm produkcyjnych na świecie z listy RE100 jest rok 2050.
Co więcej, wielu producentów, takich jak Epson, zdaje sobie sprawę, że ich pośrednie emisje gazów cieplarnianych z całego łańcucha wartości (Zakres 3) znacznie przewyższają emisje gazów cieplarnianych z własnego zużycia energii elektrycznej (Zakres 2). W związku z tym redukcja emisji w sektorze w ramach Zakresu 2 przy użyciu energii odnawialnej – jest obszarem gdzie można działać samodzielnie – prawdopodobnie będzie to miało znacznie większy wpływ na społeczeństwo. Ustalenie celów na wczesnym etapie i określenie stanowiska firmy w kwestii przeciwdziałania zmianom klimatycznym jest kluczem do osiągnięcia wspólnego sukcesu z dostawcami i zrównoważonego społeczeństwa.
„Dla dużych firm zwrot z inwestycji jest wystarczający, aby uzasadnić inwestycje w odnawialne źródła energii. W przypadku mniejszych podmiotów może być podobnie, ale zależy to od położenia geograficznego. Rządowe ulgi mogą jedynie przyspieszyć transformację, która jest bardzo potrzebna” – mówi Christy Slay, dyrektor generalny The Sustainability Consortium.
1. www.iea.org/energy-system/industry
2. Patrz raport IRENA „Koszty wytwarzania energii odnawialnej” z 2022 r. www.irena.org/Publications/2023/Aug/Renewable-Power-Generation-Costs-in-2022
3. corporate.epson/en/sustainability/environment/decarbonization